Św. Jan Chrzciciel

Św. Jan Chrzciciel

Jest to jeden z patronów Wrocławia oraz patron wrocławskiej katedry. Rzeźba, którą widzimy na katedrze jest kopią figury, która została rozbita w trakcie drugiej wojny światowej przez odłamki pocisków artyleryjskich. Szczątki rzeźby zostały zebrane, zabezpieczone i przeniesione do Muzeum Archidiecezjalnego na Ostrowie Tumskim.

Jan Chrzciciel nieprzypadkowo został patronem miasta. Pierwszy wrocławski biskup miał na imię właśnie Jan. Dzień świętego Jana przypada na 24 czerwca. Zanim w mieście zaczęło dominować chrześcijaństwo, najważniejszym świętem pogańskim obchodzonym na tych terenach był rytuał palenia sobótki, czyli ogniska, który odprawiano w Noc Kupały z 21 na 22 czerwca. Wiązało się to oczywiście z obchodami najkrótszej nocy w roku, czyli przesilenia letniego. Wraz z upowszechnieniem się chrześcijaństwa, przestano świętować Noc Kupały, a zaczęto celebrować Wigilię św. Jana, czyli noc świętojańską (23 na 24 czerwca). Co więcej, co roku 24 czerwca, w dzień urodzin świętego, we Wrocławiu odbywają się liczne miejskie uroczystości, a mieszkańcy obchodzą wówczas Dni Wrocławia.

Oblicze Jana Chrzciciela widnieje na herbie miasta, dlatego świętego można często oglądać w przestrzeni miejskiej Wrocławia.