Zagadka nr 6

Podobne zamki

 

Zamek w Bardzie Śląskim – to jedna z wielu warowni zbudowanych przez Bolka I Surowego. Skonstruowana na wzniesieniu gwarantowała bezpieczeństwo oraz była doskonałym punktem obserwacyjnym.

Żeby poznać inne średniowieczne warownie wystarczy zapoznać się z przebiegiem Szlaku Zamków Piastowskich, uwzględniającego historyczne warownie Dolnego Śląska, które powstały za panowania książąt świdnicko-jaworskich. Długość trasy wynosi 146 km, rozpoczyna się na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, a kończy na Zamku Grodziec. W sumie obejmuje 15 obiektów warownych.

Szczególnie polecamy:

Zamek Książ – nie każdy wie, że ta ogromna budowla, licząca sobie ponad 150 000 m3 powstała już pod koniec XIII wieku jako skromna warownia. Bolko I specjalnie wybrał szczyt wzniesiony 395m n.p.m., aby jego zamek był trudny do zdobycia. W kolejnych wiekach był przebudowywany kilkakrotnie, dziś jest trzecim co do wielkości zamkiem w całej Polsce.


www.ksiaz.walbrzych.pl

 

Zamek Grodno – bardzo malowniczo położony obiekt, niedaleko zapory na Jeziorze Bystrzyckim. W trakcie zwiedzania zamku z przewodnikiem można poznać poruszającą legendę o zamkniętej w lochu Małgorzacie.


www.zamekgrodno.pl

 

Zamek Bolków – oprócz tego, że to doskonały obiekt turystyczny, raz do roku zamek gości wielbicieli muzyki gotyckiej, którzy na przełomie lipca i sierpnia biorą udział w festiwalu Castle Party. Wtedy w warowni można spotkać fantazyjnie ubrane osoby. Wiele z nich preferuje odziewać się w kolor czarny.


www.zamek-bolkow.info.pl